Kjenner du noen som sitter i fengsel,
eller som gjennomfører straff i samfunnet?
Du er ikke alene!
Kjenner du noen som sitter i fengsel,
eller som gjennomfører straff i samfunnet?
Du er ikke alene!
Hva kan vi hjelpe med?
Snakk med oss
Spørsmål og svar
Filmer, bilder, brosjyrer
Treff og aktiviteter
Ord og uttrykk
For omsorgspersoner
“Jeg trodde jeg var den eneste i verden som hadde pappa i fengsel. Da jeg kom til FFP ung, skjønte jeg at jeg ikke var alene.”
Hvert år opplever mellom 6000 og 9000 barn og unge at en forelder må i fengsel eller gjennomfører straff hjemme.
For mange er det pappa, og for noen er det mamma. Mange opplever også at det kan være et søsken, en onkel eller en bestemor. Det kan også være en kjæreste, en venn eller andre.
Hvordan det oppleves, kan være forskjellig. Noen kan være lei seg, sinte eller redde, og andre kan være lettet. Det er vanlig å kjenne på mange følelser på en gang, og det kan oppleves som kaotisk og være vanskelig å sette ord på.
Visste du at…
Man kan være glad i noen, og samtidig ta avstand fra det de har gjort. En forelder som sitter i fengsel, kan ha gjort noe galt, men samtidig være en god forelder for deg.
Noen har også opplevd at den som er mistenkt eller dømt har skapt problemer i familien, og kan kjenne på lettelse fordi personen er i fengsel. Noen kan fortsatt bry seg om personen, selv om det som har skjedd ikke er greit. Andre kan kjenne at de ikke vil ha noe med personen å gjøre.